BIP
1. SKRZYDŁO LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
Święto Konstytucji 3 Maja
04.05.2018
Na Placu Konstytucji 3 Maja w Świdwinie odbyły się uroczystości związane z obchodami majowego święta z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, szkół, instytucji oraz mieszkańców miasta.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Następnie uroczystości odbyły się pod pod Pominikiem Pamięci Poległym i Pomordowanym Żołnierzom, Ofiarom Faszyzmu i Stalinizmu. Po odczytaniu Apelu Pamięci przez mjr. Przemysława Mroczko, kompania honorowa wystawiona przez 21. BLT, oddała salwę honorową. Delegacje uczestników uroczystości złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Odwołując się do świadomości, dumy i znaczenia czynów naszych przodków, pamiętajmy i dbajmy o polską myśl konstytucyjną.

227 lat temu, 3 maja 1791r., Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą, regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Została ona uchwalona na Zamku Królewskim w  Warszawie.

 

 

 

Tekst: por. Sandra Lorenz
Fot.: kpr. Patryk Klimas

 

st. instr. Judyta Jasińska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych