BIP
1. SKRZYDŁO LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
SPRING STORM – 17, port lotniczy Ämari
19.05.2017
Po raz kolejny w dniach 10-25.05.2017 samoloty Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego reprezentują 1.SLT.

 

 

 
 

 

Personel 21. BLT wchodzi w skład Komponentu Sił Zbrojnych utworzonego z wydzielonych sił i środków: 21.BLT, 4.pplot, 9.pr. i Centralnej Grupy TZKOP. Załogi 21. BLT cieszą się wśród estońskich kolegów dużym szacunkiem i poważaniem ze wzglądu na profesjonalizm wykonywanych zadań.

W ćwiczeniu uczestniczy 11 krajów: Stany Zjednoczone, Wielka Brytanie, Francja, Niemcy, Kanada, Hiszpania, Finlandia, Szwecja, Litwa, Łotwa, Gruzja, Ukraina. Głównym zadaniem ćwiczenia jest integracja wojsk sojuszniczych i estońskich w ramach kolektywnej obrony.

Samoloty Su-22 realizują zadania w zakresie bezpośredniego wsparcia lotniczego, obezwładniania opl oraz rozpoznania na rzecz elementu lądowego. Loty wykonywane są z użyciem realnego uzbrojenia na poligonie lotniczym TAPA, na którym w dniu 17.05.2017 prezentowano pododdziały i ich sprzęt w ramach DVDay. Z ramienia Dowódcy Generalnego RSZ przedstawicielem SZ był Dowódca 1. SLT, płk dypl. pil. Ireneusz STARZYŃSKI, którego powitał Attache Obrony przy Ambasadzie RP w Tallinie – płk Ryszard ZAJĄC oraz  Dowódca Komponentu SZ – ppłk pil. Bartłomiej MEJKA.

 

 

 

 

 

 

st.chor.szt. Robert Skowron


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych