BIP
1. SKRZYDŁO LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
Pożegnanie Zastępcy Dowódcy 1. SLT
23.03.2017
23 marca 2017 roku w Sali Tradycji garnizonu Świdwin, Dowódca 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. Ireneusz Starzyński, w obecności kadry i pracowników resortu obrony narodowej, pożegnał płk. dypl. pil. Roberta Cierniaka.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 27 marca 2017 roku płk. dypl. pil. Robert Cierniak został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe: Szef Inspektoratu Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów. „Jestem przekonany, że dzięki swojej ogromnej wiedzy i doświadczeniu, z powodzeniem sprosta Pan nowemu wyzwaniu, jakie niesie ze sobą wyznaczenie na tak ważne i odpowiedzialne stanowisko służbowe…” – powiedział Dowódca Skrzydła, zwracając się do odchodzącego oficera. Jednocześnie dziękując za dotychczasową służbę, w imieniu kadry i pracowników resortu obrony życzył mu wszelkiej pomyślności w dalszej służbie i życiu prywatnym. 

***
Płk dypl. pil. Robert CIERNIAK absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W 1991 r. skierowany do wykonywania obowiązków służbowych w 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Mińsku Mazowieckim na stanowisku Pilota Klucza Lotniczego, później Starszego Pilota i Dowódcy Klucza Lotniczego. Po ukończeniu studiów w Akademii Obrony Narodowej na Wydziale Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w 2000 roku, powrócił do Mińska Mazowieckiego na stanowisko Szefa Strzelania Powietrznego. Po roku objął obowiązki Szefa Sztabu, później Zastępcy Dowódcy 1. Eskadry Lotnictwa Taktycznego „Warszawa”, a następnie od grudnia 2005 do końca września 2007 roku, pełnił obowiązki Dowódcy Eskadry. W 2006 r. dowodził pierwszym Polskim Kontyngentem Wojskowym w składzie Sił Sojuszniczych NATO wystawionym samodzielnie przez Siły Powietrzne (PKW ORLIK).

W roku 2007 został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 23. Bazy Lotniczej w Mińsku Mazowieckim skąd po trzech latach dowodzenia, decyzją przełożonych, zostaje skierowany do Dowództwa Sił Powietrznych, gdzie obejmuje obowiązki Szefa Oddziału – Instruktora-Pilota (najpierw w Oddziale Szkolenia Lotniczego w Szefostwie Wojsk Lotniczych, a następnie w Oddziale Programowania Procedur Lotniczych). W tym czasie kierował pracami Zespołu Autorskiego zakończonymi wdrożeniem do użytku służbowego w 2012 r. „Regulaminu Lotów lotnictwa SZ RP” oraz „Instrukcji Organizacji Lotów w lotnictwie SZ RP”. Z dniem 11 sierpnia 2014 roku objął obowiązki Zastępcy Dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

W czasie wieloletniej służby, systematycznie podnosił swoje kwalifikacje: w 2003 r. ukończył studia magisterskie – Zarządzanie Organizacjami Lotniczymi, w 2005 studia podyplomowe na Wydziale Lotnictwa i Obrony Powietrznej – Zarządzanie Lotnictwem, a w latach 2008-2013 realizował studia doktoranckie w Akademii Obrony Narodowej. W 2013 roku skierowany na roczne Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Szkole Sił Zbrojnych Kanady, w Toronto (CFC NSP – Canadian Forces College; National Security Programme).

 

 

 
 

 

  Tekst: mjr Paweł Krawczak

Zdjęcia: st. chor. szt. Robert Skowron

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych