BIP
1. SKRZYDŁO LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 26 lutego 2017r.
01.03.2017
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w jednostkach wojskowych 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego odbyła się V edycja projektu Fundacji Wolność i Demokracja pod nazwą „Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Celem projektu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. W tegorocznej edycji czynnie zaangażowane było 1. SLT Świdwin, jako główny koordynator przedsięwzięcia oraz 21. BLT w Świdwinie i 22. BLT w Malborku, jako wykonawcy w obrębie swoich garnizonów. Impreza cieszy się już dużą popularnością i z każdym rokiem coraz więcej miast bierze udział w organizacji biegu. Jest on organizowany na dystansie 1963 metrów, bowiem w 1963 roku zginął ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Jego śmierć nastąpiła podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami, osiemnaście lat po zakończeniu II Wojny Światowej.

Organizowane biegi nie mają charakteru rywalizacji lecz oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym oraz popularyzację biegania, jako najprostszej formy ruchu, promocji aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Tekst: Krzysztof Łata

Zdjęcia: Krzysztof Łata, Tomasz Wlazło

st. instr. Judyta Jasińska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych